Въпроси и отговори
Въпрос: Kolko struva operacia na hernia i kolko vreme e bolnichnia prestoi?
Отговор: ХЕРНИЯ
Заболяването херния (кила,изсипване) представлява излизане на част от съдържимото на телесна кухина извън нейните граници. Най-често се среща в коремната област,по предната коремна стена. Мъжете боледуват няколко пъти повече от жените.
Локализацията на заболяването при мъжете е предимно в слабинните области(слабинни хернии), при жени - в областта на пъпа и в горната предна част на бедрото (пъпни или бедрени хернии). Следоперативните хернии се получават на мястото на оперативни белези от предишни операции.
Отворът, през който хернията излиза извън телесната кухина се нарича херниален отвор (пръстен) и обикновено представлява нормално съществуващ отвор в стената на кухината, който се разширява патологично. Херниалната торбичка (сак) се образува от ципата, която покрива отвътре кухината.В херниалния сак навлизат подвижни органи (тънко черво, коремно було, части от дебело черво).
Основна причина за образуване на херния е повишеното налягане в коремната кухина-вследствие на тежък физически труд,хронична кашлица,хроничен запек,при жени-бременност и раждане.Значение има и слабостта на предната коремна стена-вродена или вследствие на напреднала възраст.
В началото заболяването започва с болки в областта на херниалния отвор,появяващи се при физическа работа или продължително ходене.Външна проява на хернията е подутината,в началото малка,която постепенно се увеличава.Тя се вижда и опипва добре в право положение и при напъване,а в легнало положение се прибира в корема и изчезва. Когато херниалния отвор се разшири болката обикновено изчезва.Основен симптом остава подутината,която бавно увеличава размерите си.
Основен метод за лечение на херниите е хирургичния, при който се премахва херниалния сак,затваря се или се стеснява херниалния пръстен и се укрепва коремната стена.Операцията се извършва под местна или обща анестезия. Операцията може да се отмени,ако болния има други тежки заболявания.Само тогава хирургът може да препоръча носенето на специален колан с пластинка(бандаж), който притиска херниалния пръстен и не позволява излизането на хернията.Не бива да носят колан болни,които могат да се оперират,тъй като това затруднява операцията.Трябва добре да се запомни,че единствения начин за излекуване на хернията е хирургичната операция.
Най-тежкото усложнение на заболяването е заклещването(инкарцерация),при което органите,намиращи се в херниалния сак се заклещват и притискат от херниалния пръстен. Заклещването се проявява с втвърдяване на херниалната подутина и силна и постоянна болка в нея .Трябва незабавно да се потърси помощ от хирург.Забавянето в този случай е недопустимо и може да доведе до тежки, понякога заплашващи живота усложнения.Много важно е от момента на заклещването болния да не приема храна и течности(това изискване важи и за всички пациенти с внезапно възникнали болки в коремната област).
От казаното става ясно, че от момента на поставяне на диагноза ‘’херния’’, най-разумното решение е пациентът да не отлага, а да потърси специализирана хирургична помощ. В съвременните високоспециализирани хирургични болници, където работят херниолози с опит, индивидуално се преценява състоянието на всеки пациент и се избира най-подходящия метод за възстановяване. Компетентно извършената операция не носи риск за пациента. Напротив, риск крие неоперираната херния.
При нужда от допълнително укрепване на коремната стена се поставя съвременно „платно” ( т.нар.. „tension-free” метод- без напрежение). Така рискът от повторна поява на хернията се минимализира многократно.За здравно-осигурените пациенти операцията е безплатна ,а престоя е един ден.
Искрено Ваш Д-р Невен Енчев